Velike uštede koje BEP (eng. BIM Execution Plan) donosi investitoru

All about BIM, Digital Twins, FM, CFD (english language)

Moderator: Predrag J

Post Reply
Predrag J
Posts: 36
Joined: Thu Apr 16, 2020 12:30 am

Velike uštede koje BEP (eng. BIM Execution Plan) donosi investitoru

Post by Predrag J »

Mišljenja sam da izrada BEP-a treba da bude obaveza samog investitora, da li kroz angažovanje svog BIM Menadžera ili angažovanjem BIM Konsultanta, pošto kvalitetan i konzistentan BIM model generisan tokom različitih projektnih faza i uređeni podaci generisani u njemu mogu poslužiti kao odlična osnova za transformaciju BIM modela u model digitalnog blizanca na samom kraju BIM projektnog procesa. Dalje, model digitalnog blizanca omogućuje ozbiljne uštede u održavanju građevinskog objekta, kroz optimizaciju troškova životnog ciklusa građevinskog objekta i opreme ugrađene u njega.

Nakon uvodnog dela teksta, krenimo sa razmatranjem na koji način investitor može ostvariti značajne uštede kroz izradu BEP-a i kontrolu njegove implementacije u BIM projektnom procesu. Izneću nekoliko ideja i zaključaka, koji, siguran sam, donose značajan benefit investitoru:

- Konzistentnost BIM modela disciplina tokom svih faza BIM projektnog procesa investitoru omogućava velike uštede;
- Dobro osmišljenom i implementiranom konvencijom o BIM modelovanju investitor postiže velike uštede;
- Optimizacijom multidisciplinarne koordinacije BIM modela disciplina investitor postiže velike uštede;
- Optimizacijom nivoa detaljnosti BIM elemenata (eng. LOD) investitor postiže velike uštede;
- Optimizacijom zajedničkog BIM projektnog okruženja (eng. CDE – Common Data Environment) investitor postiže velike uštede.

Sve gore navedene preporuke i zaključci investitoru mogu doneti značajne uštede u BIM projektnom procesu, a mogu se i detaljno obrazložiti. Takođe, mislim da je gore navedene zaključke potrebno i potkrepiti nekim od primera iz realnog BIM projektnog okruženja, što ću u nastavku teksta i učiniti. Pa krenimo redom…

Ako želite da saznate više o uštedama koje BEP može doneti investitoru, molim Vas izaberite sledeći link:

https://www.teamcad.rs/index.php/srb/ve ... nvestitoru
Post Reply